Olimpiyat bayrağı altında Rusya’dan 160’tan goldbets.top fazla Olimpik Sporcu Oyunlarda yarıştı.

Olimpiyat bayrağı altında Rusya’dan 160’tan goldbets.top fazla Olimpik Sporcu Oyunlarda yarıştı.

Neal ayrıca 1993’te Globetrotters ‘Legends halkasına girdi ve onlara “İyi Niyet Elçisi” olarak görünmeye devam etti.

Curly’nin dünya çapında öne çıkan özelliklerinden bazılarını izleyin:

Dünya Anti-Doping Ajansı’nın yeni başkanı olma yarışındaki en yüksek profilli adayla ilgili temel bir sorun vardı: İsmi oy pusulasında yoktu.

Bir grup hükümet temsilcisi, eleştirel Avrupa delegasyonu arasında açık sözlü reform adayı Linda Helleland’dan daha fazla oy topladıktan haftalar sonra Salı günü Polonya spor bakanı Witold Banka’yı WADA’nın bir sonraki başkanı olarak seçti.

Norveç’ten bir WADA başkan yardımcısı olan Helleland, son birkaç ay içinde, WADA’yı Rus doping skandalına verdiği tepkiden dolayı şiddetle eleştirmek de dahil olmak üzere bir dizi olağandışı adım atmıştı. Ajansın – sporculara daha fazla ses verecek bir revizyon – elden geçirilmesi gerektiğini önerdi.

Daha da sıradışı olanı, Craig Reedie’nin başkanlığını devralmak için açık bir şekilde kulis yapmasıydı – Ocak ayında cesur bir medya saldırısıyla adaylığını ilan etti ve ardından destek toplamak için koridorlarda ve kamuoyu mahkemelerinde çalıştı.

Helleland, Associated Press’e yaptığı açıklamada Salı günü yaptığı açıklamada, “Kuruluşa yönelik taleplerimde bu kadar açık ve açık sözlü olmak, uluslararası sporda başarılı olmanın en iyi stratejik yolu değildir” dedi. “Karşı koyduğunuz güçler, savunduğum tüm değerlerden korkuyor.”

Helleland, bu yılın başlarında bu kıtanın adayını seçmek için bir araya geldiklerinde 16 Avrupa ülkesinin desteğini aldığını söyledi. Çoğu, muhtemelen kıtanın batı yakasından geliyordu, ancak Banka’yı destekleyen başka yerlerde daha fazla oy vardı.

Aday gösterme sürecinde, her kıta bir isim verme hakkına sahiptir. Avrupa’dan destek görmeyen Helleland’ın bir Olimpiyat mucizesinin bir versiyonuna ihtiyacı vardı – başka bir kıtanın kendisini temsilcisi yapması için.

Olmadı, bu yüzden yarış, Dominik Cumhuriyeti’nden Banka ve Marcos Diaz arasında iki kişilik bir olaydı. Avrupa’nın daha sık yol aldığı bir olimpiyat dünyasında Banka öne çıktı.

Helleland, “Meslektaşım Banka’ya en içten şükranlarımı sunuyorum ve WADA’nın çıkarları için onunla işbirliği yapmayı dört gözle bekliyorum” dedi. “Daha önce güçlü ve bağımsız bir WADA hiç bu kadar önemli olmamıştı. WADA’nın güçlü ve bağımsız bir başkan elde etmesi daha önce hiç bu kadar önemli olmamıştı.”

34 yaşındaki Banka, 4×400 metre bayrak yarışında 2007 dünya şampiyonasında bronz madalya kazanan bir sprinter. Son dört yıldır WADA’yı tüketen Rus vakasıyla ilgili tartışmalardan büyük ölçüde kaçındı, bunun yerine ülkeleri eşit bir zemine oturtmak için dünya çapındaki anti-doping laboratuvarlarına daha fazla fon sağlanması için baskı yaptı.

Banka bu yıl yaptığı röportajda, “Tüm ülkelere eşit muamele görmeliyiz. Rusya, Polonya, ABD, tüm Avrupa ülkeleri kurallara saygı göstermelidir.” Dedi.

Helleland’ın köşesinde bulunan ABD Anti-Doping Ajansı CEO’su Travis Tygart, “Onunla yakın zamanda görüşme ve ileriye dönük güçlü ve bağımsız bir WADA umudunu tartışma fırsatını takdir ettik” dedi.

Helleland, geçtiğimiz yıl, WADA’nın yönetim kurulu, ülkenin hile yapma ve tespit edilmekten kaçınma planından kaynaklanan olası pozitifleri takip etmek için gerekli olan kilit verileri teslim etmeden önce Rusya’nın yasaklanmış anti-doping kurumunu eski durumuna getirmeye karar verdiği iki muhalif oydan biriydi. WADA sonunda verileri ve ilgili örnekleri aldı ve bu hafta toplantılarda durumları hakkında güncellemeler alacak.

Geçen Eylül ayında bir röportajda, Helleland sporculardan duyduğu mesajın “Merhaba, ne yapıyorsun? İnancımızı kaybettik. Artık sana inanmıyoruz” diyorlar.

Görevi, bu ivmeyi cumhurbaşkanlığına koşmasına rehberlik etmek için kullanmaktı, ancak Salı geldiğinde, desteğe sahip olmadığını bildiğini ve bu nedenle adaylığını geri çektiğini söyledi.

“Bu asla benim için pozisyonla ilgili değildi” ifadesinde dedi. “İyi yönetişim, şeffaflık ve sporcuların korunması gibi değerlerle ilgiliydi.”

WADA’nın icra komitesindeki görev süresi yıl sonunda sona eriyor.

Banka’nın Kasım ayında WADA’nın toplantılarında yeni başkan olarak damgalanması ve önümüzdeki yıl Reedie’yi devralması bekleniyor.

Bir Rus Olimpiyat sporcusu ile Rusya’dan bir Olimpik sporcu arasındaki fark nedir?

Başka bir Dünya Anti-Doping Ajansı, ülkeyi dört yıl boyunca büyük spor etkinliklerinden yasaklayan bir karar olmasına rağmen, bunun sadece anlambilim olduğu kanıtlanabilir.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı Rusya’ya 4 yıllık yasak koydu

İşte Rus sporcuların küresel sahnede madalya için nasıl hala rekabet edebileceklerine, sporcuların hangi kriterleri karşılaması gerektiğine ve önceki doping kararlarının ülkeyi dopingden caydırmada ne kadar etkili olduğuna bir göz atın.

Bugün ne oldu?

Pazartesi günü, Tokyo’daki 2020 Yaz Olimpiyatları ve Katar’daki 2022 FIFA Dünya Kupası da dahil olmak üzere diğer önemli spor etkinliklerinden Rus bayrağı ve milli marşı önümüzdeki dört yıl boyunca yasaklandı.

WADA kararına göre, sporcuların yalnızca pozitif doping testlerine dahil edilmemeleri veya verileri manipüle edilmemesi durumunda büyük yarışmalarda yarışmalarına izin verilecektir.

WADA başkanı Craig Reedie’nin son yasağı tartışırken izleyin:

Dünya Anti-Doping Ajansı, Rus sporuna yeni bir darbe indirdi

CBC Haberleri

1 yıl önceVideo0: 34WADA başkanı Craig Reedie, spora olan yaklaşımını netleştiren Rus savaşçılığına işaret ediyor. 0:34

WADA, yasağın Rusya’nın çeyrek final de dahil olmak üzere dört Euro 2020 futbol şampiyonasına ev sahipliği yapmasının yanı sıra 2021’de St.Petersburg’da yapılacak Şampiyonlar Ligi finalini etkilemeyeceğini söyledi.

Bütün bunlar ne zaman başladı?

Ev sahibi ülke Rusya’nın toplam madalyayı domine ettiği Soçi’deki 2014 Kış Oyunlarından aylar sonra, Alman televizyon kanalı ARD, Rusya genelinde yolsuzluk ve sistematik doping iddialarını bildirdi. Ertesi yıl WADA, Rusya’nın anti-doping kurumunun uyumsuz olduğunu açıkladı ve ulusal uyuşturucu testi laboratuvarını kapattı.

Temmuz 2016’da WADA, Temmuz 2016’da Londra’daki Western Ontario Üniversitesi’nden Richard McLaren tarafından bağımsız olarak yürütülen ve Moskova ve Soçi’deki laboratuvarların Rus sporcuların 2011’den 2015’e kadar pozitif doping testlerinden korunmasına yardımcı olduğunu iddia eden devlet destekli hile kanıtlarını doğrulayan bir rapor yayınladı.

2016 McLaren raporu, Rus devlet destekli hile yapıldığına dair kanıtları doğruladı

Geçen Eylül ayında WADA, sporcuların ve dopingle mücadele yetkililerinin taleplerine rağmen ülkenin anti-doping kurumunun çalışma statüsünü geri getirdi. Ancak geçen ay, WADA araştırmacıları ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), kanıtların, Rus yetkililerin yüzlerce potansiyel doping vakasını gizlemek ve suçu ihbarcılara kaydırmak için Moskova laboratuvar veri tabanını kurcaladığını gösterdiğini söyledi.

Bunu daha önce görmemiş miydik?

Evet. IOC, Rusya’nın Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde düzenlenen 2018 Kış Olimpiyatları’na katılmasını yasakladı. Ancak, Rus sporcularının dopinge karışmadıklarını kanıtlamaları koşuluyla, “katı koşullar altında” ulusal bayrakları veya marşları olmadan yarışmalarına izin verdi.

İki yıl önce, IOC, devlet destekli hile iddialarının ardından, WADA ve diğer anti-doping kurumlarının tüm Rus takımını Rio 2016 Olimpiyatları’ndan dışlama çağrılarını reddetti. Bunun yerine, bireysel küresel spor federasyonlarının hangi sporcuların Yaz Oyunlarında yarışmak için onaylanması gerektiğine karar vermesine izin verdi. Daha önce Rusya’nın atletizm sporcuları, sporun yönetim organı olan IAAF tarafından yasaklanmıştı.

2018 Kış Olimpiyatları’nda Rus sporculara ne oldu?

IOC kriterlerini karşılayan herhangi bir Rus sporcu, Rusya’dan bir Olimpik Atlet olarak yarıştı. Düz logo, Rusya’dan Olimpik Sporcunun tam olarak hecelenmesini içeriyordu ve üniformalar, Rus bayrağının üç rengini oluşturmamak için maksimum iki renkle sınırlandırıldı. Ülkenin bayrağındaki tam kırmızı, beyaz ve mavi renkler bile kullanılamadı.

Olimpiyat bayrağı altında Rusya’dan 160’tan fazla Olimpik Sporcu Oyunlarda yarıştı. Soçi’deki 2014 Oyunlarında kazanılan 29 kazandıktan önemli bir düşüşle iki altın da dahil olmak üzere toplam 17 madalya kazandılar (orijinal toplam 33 idi, ancak doping nedeniyle dördü elendi).

OAR altınları kadın artistik patenci Alina Zagitova ve erkek hokey takımı tarafından kazanıldı. Olimpiyat marşı her iki madalya töreninin ardından çalsa da, IOC’nin kararına göre, hokey takımı ve katılan Rus taraftarlar, yasaklı Rus marşını meydan okurcasına söylediler. Rusya’dan iki Olimpik Sporcu daha sonra diğer ülkelerden daha fazla doping nedeniyle diskalifiye edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha sonra Kremlin’deki tüm OAR madalyalarını ülkenin Dostluk Düzeni ile onurlandırdı. IOC, 2018 Kış Oyunlarının sona ermesinden kısa bir süre sonra Rusya üzerindeki yasağını kaldırdı.

Sağda figür patencisi Alina Zagitova, 2018 Kış Olimpiyatları’ndan kısa bir süre sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Dostluk Nişanı ile ödüllendirildi. Rusya’dan Olimpiyat Atleti olarak altın madalya kazanmasına rağmen Zagitova, Kremlin’deki törene Rus amblemli bir ceket giydi. (Getty Images aracılığıyla Grigory Dukor / AFP)

Rus Paralimpik sporcular ne olacak?

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), ülkeyi Rio ve Pyeongchang Paralimpik oyunlarından tamamen yasaklayarak, Rusya konusunda sürekli olarak daha sert bir duruş sergiliyor.

Rusya’nın Paralimpik yasağı bu yılın başlarında kaldırıldı, ancak sporcular Tokyo’daki Yaz Oyunları öncesinde ekstra doping testleriyle karşı karşıya kalacak.

Rusya’nın Paralimpik doping yasağı, şartlarla sona eriyor

IPC ayrıca Rusya’yı 2022’ye kadar denetimli serbest bıraktı. Koşullar arasında yarışmalar öncesi ekstra uyuşturucu testi – faturayı Rusya ödüyor – ve Rus Paralimpik Komitesinde görev yapan hükümet yetkililerinin yasaklanması da var.

Sonra ne olur?

Rusya’nın anti-doping kurumu Pazartesi günkü kararına 21 gün içinde Spor Tahkim Mahkemesi’ne itiraz edebilir. Rus medyası, dairenin bu ay içinde bir toplantı yapacağını ve itiraz etmesinin beklendiğini bildirdi.

CBC’den Stephanie Jenzer’e göre, yasağın kabul edilmesi durumunda, WADA’nın uyum inceleme komitesi başkanı Jonathan Taylor, Tokyo Oyunlarında yarışan herhangi bir Rus sporcunun başka bir OAR tarzı düzene göre “gerçek tarafsız” olacağını söyledi.